Mayor and City Council

The Cockrell Hill City Council consists of the Mayor and five Council Members in places designated as 1 through 5, all elected at large for two year terms by qualified voters within the city limits of Cockrell Hill. The Mayor and Council Places 1 and 2 are elected in even numbered years and Council Places 3, 4 and 5 are elected in the odd numbered years.

The City Council meets the second and fourth Tuesday of every month at Cockrell Hill City Hall, 4125 W. Clarendon.  Meetings start at 6:30 p.m.  Members of the public are welcome to attend all meetings and comment on items being considered by the Council.

For more information on the Cockrell Hill City Council, City Council Meetings, or general information about Cockrell Hill, contact info@cockrell-hill.tx.us

Mayor: Luis D. Carrera
Elected: May 2012
Term Expires: May 2014
Email: mayor@cockrell-hill.tx.us 





Place 1: Adabelle Rodriguez
Elected: May 2012
Term Expires: May 2014
Email: adabelle.rodriguez@cockrell-hill.tx.us 
 




Place 2: 
C. P. Slayton
Elected: May 2012
Term Expires: May 2014
Email: 
Place 3: Jim Cullar
Elected: May 2013
Term Expires: May 2015
Email: jim@jimcullar.com




Place 4: Mike McCoy
Elected: May 2013
Term Expires: May 2015
Email: mike.mccoy@cockrell-hill.tx.us




Place 5: Rene` Hudson
Elected: May 2013
Term Expires: May 2015
Email: renehudson@cockrell-hill.tx.us